Poznáte niekoho, kto si čistí zuby po každom jedle? Takých ľudí nie je veľa, povedzme si úprimne. Ak aj niekto má tento dobrý zvyk, neznamená to automaticky, že má svoje zuby pod kontrolou a kazy sa ho netýkajú. Podľa odborníkov na ústnu hygienu totiž stačí zuby umývať raz denne, ale naozaj stopercentne. Poradíme vám, ako na to.
Vedeli ste, že večerné čistenie je najdôležitejšie? Na zuboch sú totiž po celom dni nalepené zvyšky všetkého, čo sme jedli a pili. A práve v noci robia najväčší neporiadok, pretože v noci „spí“ aj náš jazyk a pery, ktoré sú počas dňa prirodzenými čističmi zubov.
Pri rozprávaní nám zo zubov zotierajú povlak a zvyšky potravy. Lenže v noci majú oddych a tak sa nečistoty na zuboch držia dlhšie a môžu sa naplno realizovať.
V priebehu dňa je dôležitá aj činnosť slinných žliaz – vyrábajú sliny, ktoré riedia zubný povlak, takže tiež zubom pomáhajú bojovať s ním. V noci ale slinné žľazy „spia“, rovnako ako jazyk či pery. No a napokon, večer máme najviac času, tak sa môžeme zubom venovať dlhšie.
Hovorí sa, že čistenie zubov by malo trvať minimálne tri minúty – nie je to však podmienka. Čas viac-menej nerozhoduje, najdôležitejšia je kvalita.
Rozhodne by sme nemali odfláknuť čistenie zubov tým, že sa po nich popreháňame kefkou hore dole. A už vôbec si nemôžeme myslieť, že zuby čistí pasta! Tá je len doplnok s príjemnou vôňou. Na vyčistenie zubov ju v podstate ani nepotrebujeme. Oveľa dôležitejšie je vedieť, ako narábať s kefkou!
Pri čistení zubov treba používať presnú techniku, ktorá im zabezpečí skutočný komfort a predídeme vďaka nej všetkým problémom so zubami. Vyskúšajte si ju už dnes večer, je veľmi jednoduchá:
Držte svoju zubnú kefku jemne a naklonenú, ideálne pod uhlom 45 stupňov. Pomôckou môže byť, že si kefku uchopíte ako sláčik alebo ako pero. Polovica plochy vlákien by mala byť na zuboch, polovica na ďasnách.
Jemnými krúživými pohybmi kefkou pomaly postupujete od predných zubov po zadné. Používajte len mierny tlak.
Dôkladne vyčistite vonkajšiu stranu zubov hornej a dolnej čeľuste, následne aj ich vnútorné plôšky.
Vďaka krúživým pohybom a menším rozmerom hlavičky kefky si dobre vyčistíte aj zle prístupné miesta vnútorného oblúka čeľuste.
Široká hlavička kefky umožňuje v kombinácii so správnou technikou umývania zubov dokonalé vyčistenie vnútorných plôšok zubov aj v prípade užšej čeľuste.
Menšia hlavička je veľmi vhodná aj na čistenie jednotlivých plôšok zadných zubov.
Detailný návod nájdete aj v sekcií Video, kde nájdete inštruktážne video s čistením zubov, názorné ukážky čistenia zubov nielen so zubnou, ale aj medzizubnou kefkou alebo dentálnou niťou.Videa sú tu TU.