Hore

Ako sa postarať o prvé zúbky

Na ústnu hygienu treba myslieť už pred prerezaním prvých zúbkov!

Kým nie sú zúbky, ústnu hygienu u dieťaťa netreba riešiť. Znie to celkom logicky a mnohí rodičia tomu aj veria. Nie je to však celkom tak. Už pred prerezaním prvého zúbka treba myslieť na ústnu hygienu a pripraviť tak detským zubom dobrú pôdu. Starať sa treba aj o ďasienka a neskôr je potrebné venovať pozornosť hneď prvému zúbku, ktorý sa ukáže.

Hryzátko pre najmenších

Od prvého mesiaca života dieťaťa možno používať tzv. hryzátko. Napomáha trénovaniu svalov sánky, dieťatko sa vďaka nemu zabaví a trochu aj unaví, čo zlepšuje spánok. Hryzenie tiež zlepšuje prekrvenie ďasienok, zmierňuje pocit napätia a napomáha prerezávaniu zúbkov. Navyše, pri bolestiach spojených s prerezávaním zúbkov pomáha pri tíšení bolesti. Vtedy sa hryzátko dáva mierne vychladiť do chladničky.

Hryzenie navyše urýchli prerezanie zúbka a tým uľaví dieťaťu aj jeho okoliu. Správne zvolené hryzátko by malo byť z materiálu, ktorý je bezpečný, príjemný a čistiteľný. Inak je zdrojom nečistôt, ktoré si dieťa zanáša do úst. Stimuluje zvedavosť bábätka vizuálne, akusticky a orálne. Má na rozličných miestach rôzne upravený povrch, čo umožňuje dieťaťu hravo nájsť ten úsek, ktorý presne spĺňa jeho okamžité požiadavky. Po prerezaní zúbkov pripravuje dieťa na čistenie zúbkov príjemnou a hravou formou - pomocou kefky umiestnenej na hryzátku.

Pocit čistých úst

Zubní lekári odporúčajú už po narodení bábätka každý deň čistiť ústočká a ďasienka dieťatka vlhkou gázou. Dieťatko si tak odmalička zvykne na pocit čistých úst a stane sa to preňho samozrejmým. S čistením zúbkov kefkou začíname už od pol roka. Použiť možno prstovú kefku – špeciálny návlek na prst z plastu, na konci ktorého je miniatúrna kefka. Ak ju práve nemáte k dispozícii, na vyčistenie možno použiť aj vatové tyčinky, ktorými jemne zotriete zo zúbkov povlak alebo zvyšky potravy.

Už pri prihlásení prvých zúbkov však je dobré dieťaťku zaobstarať vlastnú malú kefku. Výhodou je, že keď sú prerezané len predné zúbky, dajú sa veľmi ľahko a šetrne čistiť. Vhodné je, ak rodičia umývajú deťom zúbky zhruba do troch rokov, potom sa už deťom zlepšuje motorika a zúbky si môžu umývať samé, avšak vždy za pomoci rodičov, ktorí dočistia, čo treba. Do šiestich rokov by to už mali úplne zvládnuť sami a rodičia potom už len dohliadajú na čistenie a kontrolujú prípadné zmeny na zúbkoch.

Ako vybrať detskú zubnú kefku

Zubná kefka pre deti by mala mať predovšetkým dobrý tvar - musí sa deťom ľahko držať v ruke, nesmie byť veľká, príliš hrubá či neforemná. Pri deťoch je dôležité, aby si kefku obľúbili, preto treba vybrať takú, ktorá sa im bude páčiť. Vlákna detskej zubnej kefky by mali byť mäkké a husté, kupujte preto kefky s označením „soft“. Zubná pasta má čas, stačí ju začať používať až po dvoch rokoch, keď vie dieťa vypľúvať. Používame detské zubné pasty, lebo okrem toho, že dobre chutia, svojim zložením zodpovedajú práve požiadavkám mliečnych zúbkov. Nanášame vždy len trošku, guličku vo veľkosti hrášku.

Prvýkrát u zubára

Ideálne je začať s dieťatkom chodiť k zubárovi už odmalička, najlepšie od jedného roka, kým nemá žiadne problémy so zubami. Zubárske kreslo totiž naháňa drvivej väčšine z nás strach a spájame si ho s bolesťami. Tieto predstavy vznikajú v detstve a to práve vtedy, keď sa dieťa zoznámi so zubárom pri negatívnej situácii, keď ho ujo zubár bude trápiť.


Späť