Hore

Obsahuje vaša zubná pasta SLS?

Prečo ju používate? Sodium Lauryl Sulfate môže spôsobovať zdravotné problémy! Podráždenie očí, slizníc, alergické reakcie, ekzematóznu dermatitídu a kumuluje sa v pečeni či v mozgu!

Lauryl sulfát sodný, po anglicky Sodium Lauryl Sulfate (SLS), je v mnohých kozmetických prípravkoch. Je to látka prírodného pôvodu (áno, znie to “zdravo”, ale prvý dojem býva klamlivý...). Je to lacný čistiaci prostriedok, ktorý má výrazné detergentné účinky (čistiace). Výrazne znižuje povrchové napätie, rozpúšťa tuky a oleje a preto sa začala využívať na odmasťovanie motorov a ako súčasť mydiel a šampónov v umývačkách áut. Neskôr začali SLS pre jej naozaj vysokú účinnosť používať aj kozmetické firmy. Je súčasťou sprchových gélov, šampónov, mydiel, ústnych vôd, zubných pást... Okrem nepríjemnej chute, ktorú sa výrobcovia snažia prekryť chuťovými a aromatickými látkami, má SLS omnoho závažnejšie negatíva.

Nebezpečná látka

Nežiaduce účinky SLS dokázali mnohé odborné štúdie uskutočnené na ľudských dobrovoľníkoch. SLS dokázateľne spôsobuje podráždenie očí, slizníc, alergické reakcie, ekzematóznu dermatitídu, denaturuje proteíny membrán, kumuluje sa v pečeni, srdci, mozgu atď. Koža a sliznice sú pritom pre naše organizmy nesmierne dôležité. Plnia mnoho funkcií a ich poškodenie na úrovni 30 % môže spôsobiť smrť! American College of Toxicology (ATC) označila v roku 1983 SLS za nebezpečnú látku. Táto látka sa však naďalej používa...

Biznis na prvom mieste?

Prečo kozmetický priemysel nemyslí pri inovácii produktov na tieto dôsledky? Možno preto, že látka SLS je lacnejšia ako iné povrchovo aktívne látky. Možno preto, že ročný obrat z týchto výrobkov je len v Európe viac ako 30 miliárd eur.
A spotrebitelia sa nezaujímajú. Alebo len nevedia čítať čo najmenšími písmenami uvedené zloženie prípravkov, ktoré používajú.
Problém je, že kozmetické prípravky podliehajú úplne iným pravidlám ako lieky. Aj právnym. Žiadna zo spoločností preto nemá obavy, že by v prípade poškodenia musela platiť vysoké odškodné. Za kozmetický výrobok sa totiž považuje látka alebo prípravok určený pre vonkajšie časti ľudského tela (pokožku, vlasový systém, pery, nechty a vonkajšie pohlavné orgány), zuby a sliznicu ústnej dutiny, s cieľom výhradne alebo prevažne ich očistiť, parfumovať, meniť ich vzhľad, chrániť, udržiavať v dobrom stave, alebo korigovať ľudské pachy.

Zatiaľ nie je zakázaná látka

Napriek tomu, že podľa ATC je SLS nebezpečná látka, slovenské zákony to až tak čierno nevidia. Ak by to tak bolo, kozmetické prípravky by boli omnoho drahšie, kozmetické firmy by museli hľadať drahšie náhrady. Ak by SLS zakázali, väčšina kozmetických firiem by skrachovala.
Hoci SLS nie je na zozname karcinogénnych látok, riziko rakoviny tu hrozí. Najmä ak sa stretne viac rizikových faktorov v súčinnosti s SLS. Inak povedané: ak niekto nefajčí a používa SLS, môžu uňho nastať v budúcnosti problémy. Ak používa SLS a fajčí, táto pravdepodobnosť je vyššia. Ak používa SLS, fajčí, konzumuje alkohol alebo používa ústne vody s alkoholom, začína to byť kritické. Ak sa k tomu ešte pridá genetická predispozícia, riziko vzniku rakoviny je vysoké.

SLS a alkohol

  • Mnohé ústne vody okrem SLS obsahujú aj alkohol. Ten prispieva k vysušovaniu slizníc a skloviny, čo ešte viac podporuje nepriaznivé účinky SLS.
  • Väčšine baktérií zodpovedných za ochorenia v dutine ústnej sa darí v suchom prostredí. Alkohol, ktorý prispieva k antibakteriálnemu účinku, tak zároveň zabije niektoré baktérie, vytvorí výrazne lepšie podmienky pre opätovné a rýchle pomnoženie niektorých kmeňov. Nehovoriac o histologických zmenách (zmeny v tkanivách), ktoré vyvoláva.

Späť